Projekt DidaDiv Ambasador ve školách vyvrcholil 6. prosince workshopem na základní škole Montessori školy Andílek. Ve smíšené třídě žáků prvního stupně jsme pracovali se 4 skupinami dětí, které předem rozdělila jejich třídní učitelka Mariann. Společně s další pedagožkou Veronikou vymysleli pro děti téma vánoční tradice ve smyšlených krajinách. České tradiční adventní zvyky si s dětmi ještě před workshopem osvěžili, neznámé představili. Děti si losovaly tradiční adventní postavy, které mohly dle své fantazie zapojit do “tradic” smyšlené krajiny, kterou si každá skupina také vylosovala. Dramatický oblouk, divadelní prostředí a možnosti loutek dětem představila Kristýna Dámová, která jim byla i uměleckou oporou u tvorby představení. Mariann a Veronika si jako pedagogický cíl určili prohloubení spolupráce děti, která je v jejich výuce jedním z klíčových pilířů a proto ji chtěli ještě víc prohloubit.
Kam až zašla fantazie inspirovaná adventní tradicí se můžete podívat v odkazech níže.
"Som veľmi rada, že ste k nám s DidaDivom zavítali. Pre všetkých to bol veľmi príjemne a kvalitne strávený čas. Deti pracovali veľmi sústredene. A aj keď sa na začiatku mohlo zdať, že nevedia ako na to, vymysleli a naozaj profesionálne zahrali svoje divadelné predstavenia. Pre mňa to bolo po pol roku na materskej dovolenke veľmi prínosným oživením a užila som si to. Niektorí ma skutočne milo prekvapili :-) Deti boli s prácou s divadlom nadšené a verím, že sa spoločne pustíme do ďalších DidaDiv projektov."
Veronika
"Děti z montessori škol Andílek byly velmi kreativní, měly spoustu nápadů a bylo poznat, že jsou zvyklé na podobnou práci. Jejich práce ve skupinkách (které si nevybraly sami) i přes počáteční neshody nebo odlišné názory v některých z nich byla velmi plodná. Děti dokázaly vytvořit divadelní příběh, který byl vtipný a zároveň něco sděloval. Velmi dobře jim šla první “vyráběcí” část, u druhé, kdy měly předvést představení, byly nekteří zaskočeni, pár se jich necítilo na to, aby odehrály nějakou postavu, ale i to je možné a zcela v pořádku. Vyzkoušely si ve velmi krátkém čase vyrobit, vymyslet, nazkoušet a zahrát divadelní představení a sami mohly při následném promítání vidět své výtvory. Většina z nich si chtěla po workshopu práci s DidaDivem zopakovat."
Kristýna
Opice ukradly všechny banány. Podaří se rytíři Adamovi je vybojovat zpět a zachránit vánoční banánové koláčky? Představení vzniklo 6.12.2024 v rámci workshopu DidaDiv Ambasador ve školách a tvořili žáci ZŠ Andílek. Tématem dílny byly vánoční zvyky v netradičním pojetí v neznámé zemi. Cílem bylo posílení spolupráce.
Myší ségry se moc těší na Vánoce. Venku pěkně chumelí a dárky jsou pod stromečkem, ale zákeřná kočka se snaží všechny dárky ukrást. Podaří se kamarádovi sněhulákovi získat dárky zpět? Představení vzniklo 6.12.2024 v rámci workshopu DidaDiv Ambasador ve školách a tvořili žáci ZŠ Andílek. Tématem dílny byly vánoční zvyky v netradičním pojetí v neznámé zemi. Cílem bylo posílení spolupráce.
Zlá čarodějnice nemá ráda sluníčko. Lucie však nechce žít v šedivém světě plným tmyy, podaří se jí proměnit se na světlušku a rozsvítit svět? A co na to řekne čarodějnice na konec? Představení vzniklo 6.12.2024 v rámci workshopu DidaDiv Ambasador ve školách a tvořili žáci ZŠ Andílek. Tématem dílny byly vánoční zvyky v netradičním pojetí v neznámé zemi. Cílem bylo posílení spolupráce.
Brambora Barbora miluje brambory na všechny způsoby i o Vánocích. I na ní však může číhat nebezpečí. Kdo Barboru zachrání před zlým Santou? Představení vzniklo 6.12.2024 v rámci workshopu DidaDiv Ambasador ve školách a tvořili žáci ZŠ Andílek. Tématem dílny byly vánoční zvyky v netradičním pojetí v neznámé zemi. Cílem bylo posílení spolupráce.
je uměleckým průvodcem. Kristýna vystudovala magisterský obor herectví na katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU. Po studiu se věnovala pouličnímu a loutkového divadlu na volné noze. Hrála v představeních v rámci divadla Meetfactory a dalších projektech. Již při studiu působila s dnes již profesionálním souborem Geisslers Hofcomoedianten, kde působí dodnes. Od roku 2011 je členkou souboru kladenského divadla LAMPION.
je kulturní manažer. Je ředitelem prostoru ARCHA+, je spoluautorem konceptu a lektorem DidaDivu. Je spoluzakladatelem Přístavu 18600 v Karlíně. Aktivně se zbývá hudbou. Vedle Curry collective hraje na dechové nástroje také v uskupení Tonutai.