ZŠ Haunspalka je spádovou základní školou stejnojmenné pražské vilové čtvrti. V prostorné, dobře prosvětlené budově právě běžela výstava dřevěných soch vytvořených žáky a také malé akce související s oslavami výročí Sametové revoluce. Třída paní učitelky Karolíny Petrtýlové, sídlící v nejvyšším patře školy, má díky střešním oknům výhodu přirozeného světla po většinu dne. Příjemné tvůrčí prostředí dotvářela herní část třídy s kobercem, kde byla radost prezentovat a vůbec to nepůsobilo formálně. Karolína pro dílnu DidaDiv vyčlenila projektový den, takže jsme měli možnost využít celé 4 vyučovací hodiny. Jako téma pro dnešní workshop si Karolína připravila “Přátelství”. Cílem bylo také vyzkoušet týmovou spolupráci a zapojit i žáky, kteří se obvykle při samostatné práci nesoustředí. Celkem 20 žáků druhé třídy jsme rozdělili losem do 5ti týmů a následně každý tým losoval motiv, kde se přátelé poprvé potkají. Karolína také na tabuli napsala 5 bodů, které by měl každý příběh obsahovat: 1) Seznámení, 2) Okouzlení, 3) Krize, 4) Usmíření, 5) Šťastný konec. Na zkoušení jsme měli k dispozici druhou místnost, což umožnilo použití hudebních nástrojů. Představení se odehrála v dětském koutku s kobercem a následné promítání z projektoru na tabuli. Obě tyto události atmosférou připomínaly skutečný divadelní a filmového zážitek. Po promítnutí každého představení odpovídali tvůrci na dotazy z publika a pokládání dotazů si vyloženě užívali. Děti oceňovaly nápady svých kolegů, ale také doporučovaly, co příště udělat lépe. Za tým DidaDiv byla práce s 6-7 letými dětmi plodná. Každý měl tvůrčí roli v týmu, ať to byl scénárista, výtvarník, herec, vypravěč či hudebník. Díky Aničce se podařilo třídu zaujmout krátkými hereckými ukázkami jak vodit loutky a zapojit do představení hudební plán. Motivaci a soustředění se podařilo udržet po celou dobu workshopu. Velké díky patří Karolíně, která byla na dílnu dobře připravená, v důležitých momentech přebírala iniciativu a dokázala, že je pravým Ambasadorem DidaDiv.
"Předem bych moc chtěla poděkovat Honzovi a Aničce za nádherný zážitek při workshopu DidaDiv v naší škole. Děti se na setkání velmi těšily i když moc nevěděly, co je čeká. Honza s Aničkou byly skvěle připraveni. Vše jsme se snažili korigovat a oni dokázali perfektně ohlídat jednotlivé etapy práce, aby vše skvěle vyšlo a vše se stihlo. Děti úžasně vtáhli do herního procesu a nadchli je pro práci. Díky Aničce všichni pochopili, jak se do vymýšlení příběhu ponořit a jak se ho snažit zahrát. Honza byl skvělým průvodcem. Oba dva se do práce vrhli na maximum a za to je ocenily hlavně děti, které se nestihly ani chvilku nudit. I ti, co většinou nechtějí spolupracovat si v loutkovém představení našli svoji roli a tu si užili. Nejvíce byli žáci překvapeni z toho, co všechno za daný čas stihli a dokázali projít kompletně celým procesem divadla. Od počátečního vysvětlení, po sestavení scénáře, vytvoření loutek, natrénování představení, nahrání až po společné promítání s odpovídáním na dotazy. Jedním slovem všem děkuji! Byla to nádhera, kterou doporučuji každému zažít. Je to náročné, ale stojí to za to. :)."
Karolína Petrtýlová
Dvojice Eskimáků při procházce kolem iglů potká tonoucího dobrodruha. Podaří se jim ho zachránit? Představení vzniklo 22.11.2024 v rámci workshopu DidaDiv Ambasador ve školách. Žáci 2. ročníku ZŠ Haunspalka tvořili v týmech na společné téma “Přátelství”. Pro toto představení byl vylosován doplňující motiv “Expedice na severní pól”.
Rybář se na své lodi nudí a hraje si na mobilu minecraft. Nedává pozor na řízení, spadne z lodi a topí se! Naštěstí z mobilu vyskočí minecrafťáci a pomohou mu na břeh. Dostanou se ale z opuštěného ostrova? Představení vzniklo 22.11.2024 v rámci workshopu DidaDiv Ambasador ve školách. Žáci 2. ročníku ZŠ Haunspalka tvořili v týmech na společné téma “Přátelství”. Pro toto představení byl vylosován doplňující motiv “Na opuštěném ostrově”.
Život kluka na smetišti se obrátí vzhůru nohama, když mu kouzelná myš nabídne poklad za to, že ji pozve na svatbu. Podaří se přání splnit? Představení vzniklo 22.11.2024 v rámci workshopu DidaDiv Ambasador ve školách. Žáci 2. ročníku ZŠ Haunspalka tvořili v týmech na společné téma “Přátelství”. Pro toto představení byl vylosován doplňující motiv “Na smetišti”.
Malý skřítek se vydá v raketě na výlet do vesmíru. Při obzvlášť silné meteorické bouři to s ním vypadá bledě. Naštěstí se objeví mimozemšťan, který umí situaci vyřešit. Představení vzniklo 22.11.2024 v rámci workshopu DidaDiv Ambasador ve školách. Žáci 2. ročníku ZŠ Haunspalka tvořili v týmech na společné téma “Přátelství”. Pro toto představení byl vylosován doplňující motiv “Přátelství na nové planetě”.
Podmořští přátelé při hledání pokladu překvapí rybář, který dokáže vypustit oceán. Zakročit musí sám mocný Kraken. Představení vzniklo 22.11.2024 v rámci workshopu DidaDiv Ambasador ve školách. Žáci 2. ročníku ZŠ Haunspalka tvořili v týmech na společné téma “Přátelství”. Pro toto představení byl vylosován doplňující motiv “Expedice do hlubin oceánů”.
je uměleckým průvodcem. Narodila v Praze v Nuslích. Vystudovala gymnázium Josefa Škvoreckého zaměřené na literaturu a autorské psaní. V r. 2003 ukončila studium na DAMU obor herectví alternativního a loutkového divadla. Během studia hrála ve filmech Ze života pubescentky a Oběti a vrazi. Jako herečka a autorka působila v divadlech Studio Ypsilon, Minor, Archa, Palác Akropolis a Husa na provázku. Během studií byla členkou divadelního sdružení LOUTKY BEZ HRANIC, které pořádalo představení a výtvarné dílny pro děti ze školek, škol, dětských domovů a uprchlických táborů. Od roku 2003 se podílela na realizaci loutkových představení a dílen v zahraničí - Francie, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Peru a Mexiko. Od roku 2005 do roku 2013 byla zpěvačkou a saxofonistkou v hud. skupině Jablkoň. V roce 2003 založila autorské divadlo ANIČKA A LETADÝLKO (www.letadylko.cz), které má na repertoáru představení pro děti i dospělé. Taktéž pořádá autorské večírky, tematické výstavy a spravuje autorské nakladatelství. Nyní Anička spolupracuje s Divadlem bratří Formanů, Studiem Švandova divadla a ČT. Věnuje se naplno svému autorskému divadlu Anička a letadýlko a plnění dalších pozemských i nadpozemských snů. Již šestým rokem pracuje jako tvůrčí asistentka ve škole pro děti s vadami sluchu.
je grafický designér, programátor a experimentátor. Jeho hlavním zaměstnáním je produkce automatizovaných reportů s infografikou. Je spoluautorem konceptu a lektorem DidaDivu. Loutkové divadlo DidaDiv také kontinuálně rozpracovává a stará se o jeho uplatnění ve vzdělávacích institucích. Organizuje multimediální koncerty, sám je experimentujícím hudebníkem.